Hızla ve güvenle büyüyoruz.
Bize Katılın!

DAYI markasının temelleri 2013 yılında Erzurum'da atılmıştır ve kurulduğu ilk günlerde dahi dikkatleri hızlıca üzerine çekmiştir. Şubelerimizde sadece özel bir ürünümüz olan ve uzun süren çalışmalar sonrasında tadını ve kıvamını bugünkü seviyeye getirdiğimiz Kürek Lahmacun menümüz yer almaktadır. DAYI Kürek Lahmacun, sunum şekli ve benzersiz lezzeti ile bugün Erzurum sınırlarını aşıp birçok ilde şubeleşen, kaliteden ödün vermeden farklılaşan bir restoran zincirinin ana ürünü olmayı başarmıştır.

DAYI markası için başlangıç bedeli ve yatırım bedeli, yer ve konsepte göre değişiklik göstermektedir. Şubelerimiz genel konsepte uygun olarak en az 300 metrekare alan üzerine kurulmuş, taş fırın ve açık-kapalı oturma alanları bulunan, 150-200 kişi kapasiteli olmalıdır. Franchise sistemimizle aynı anda restoran ve paket servis hizmeti verebilirsiniz.

Sizinle birlikte Türkiye’nin tüm büyük ve orta büyüklükteki şehirlerinde var olmayı, ülkenin dört bir yanında yeni restoranlar açmayı hedefliyoruz. Büyüme hedeflerimiz doğrultusunda en uygun lokasyonlardaki merkezi caddelere öncelik veriyoruz. Franchise verirken düşünülen yer kadar, yatırım yapmak için yeterli sermayeye ve sağlam girişimcilik ruhuna sahip adayları tercih ediyoruz.

Her Aşamada Birlikteyiz
DAYI Kürek Lahmacun franchise ekibi, açılıştan önce ve açılış sonrasında her şube için ilk 3 aylık eğitim-oryantasyon programı ile yanınızda olacaktır. Lezzet ustalarımız, tasarımcılarımız ve işletme uzmanlarımız her aşamada sizinle...
Maliyetler ve Başvuru
DAYI markası için başlangıç bedeli ve yatırım bedeli, yer ve konsepte göre değişiklik göstermektedir. Franchise için esnek seçeneklerimiz mevcuttur. Yer ve şubenin çalışma koşulları değerlendirdikten sonra sabit marka bedeli ve franchise bedeli ortaya çıkmaktadır. Projeleriniz hakkında bilgi vermek ve hayallerinizi bir adım öteye taşımak için aşağıdaki butona tıklayarak yetkili arkadaşlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

iletisim@lezzetdayiyaceker.com