Konseptimiz;
#samimiyet

Konseptimiz Samimiyet! Dayı ürünleri ve bütün marka çalışmaları 'samimiyet' konsepti üzerine konumlandırılmıştır. Restoranlarımızda ürünlerimizin sunum şeklinden seçtiğimiz malzemelere, hatta personelimizin üniformalarına kadar herşey bu konsept dahilinde tasarlanmıştır. Özellikle restoranlarımızın ana ürünü olan lahmacun; bir samimiyet ürünüdür. Hazırlanması, pişirme şekli, sunumu, çatal bıçak kullanmadan yenmesi dahi kendi gibidir, dumanı üstünde, sıcacık... Konseptimize ait ürünler sağlıklıdır, besleyicidir, çünkü gerçek samimiyet; ne yediğini bilmektir.

Konseptimizin amacı güvenli gıdalar ile hazırladığımız sağlıklı ve lezzetli geleneksel ürünlerimizi, özel olarak tasarladığınız ferah mekanlarda müşterilerimize sunmaktır. Türkiye'nin neresinde olursanız olun bütün şubelerimizde aynı samimi havayı soluyacağınızı garanti ederiz.


Marka stratejimiz kapsamında, restoranlarımızın mimari kimliği 4 ana ihtiyacı ele alarak tasarlanmıştır. Bunlar; odun ateşi ile pişirmeye olanak sağlayan taş fırınlar, rahatlıkla çalışanları görebileceğiniz açık mutfak, açık ve kapalı oturma alanları ve otopark olarak ele alınmıştır. Bu özellikler ile restoranlarımızda daima lezzetli ürünler sunmayı, siz değerli misafirlerimizin şubelerimizde rahatça vakit geçirmesini hedeflemekteyiz.